- A Hagyományos Kínai Gyógyászat leggyakrabban a krizantémek csoportjához tartozó ürömféléket használja moxázáshoz.
- A moxaterápiának és az akupunktúrának a hatásmechanizmusa sok mindenben hasonlít egymáshoz, de míg az akupunktúrás gyógymódnál a szövetekben speciális, steril tűkkel ingerlik az aktív pontokat, addig a moxaterápia esetén hőhatás révén ingerelhetők az aktív pontok a bőrfelszínen keresztül.
- Az impulzusok továbbítása az idegpályákon keresztül történik meg, majd az adott szervhez egy válasz-visszacsatolás érkezik.
- A következő problémák esetén tartják a moxa alkalmazását fontosnak: energiahiány, alulműködés, alacsony vérnyomás, krónikus betegségek, hideglelés-fázás, gyenge erőnléti állapot, mélységi fájdalmak, tartós fájdalmak általában azonos helyen stb.
A felsoroltakra jellemző betegségek: álmatlanság, feledékenység, krónikus hasmenés, belek korgása, ijedtség, tompa hallás, rossz látás, sóhajtozás, hányás, haspuffadás, erőtlenség, ödéma, étvágytalanság, rossz emésztés, teltségérzés, felületes, pihenő légzés, izzadás, végbél- vagy méhelőreesés, menstruációs rendellenességek,szédülés, csepegő vizelet, vagy vizeletelakadás.
Néhány további tünetegyüttes:
- nyak merev, váll hideg és fájdalmas, kar elöl-hátuli fájdalma, kisujj zsibbadt, merev;
- mellkasi fájdalmak, alhasi fájdalmak;
- csípő külső oldala fájdalmas, nehezen mozog a láb, térd belső oldala dagadt, izomgörcs a lábszáron;
- féloldali bénulás, nyelv merev, nehezen beszél, félrehúzódott szem, száj, arcon rángatózás;
- hirtelen hallásvesztés, fülzúgás;
- aranyér.
Hogyan használjuk, hogyan hat?
- A moxa többféle módon használatos. Lényege, hogy a moxát meggyújtjuk és a kezelendő ponton, vagy annak közelében elégetjük. A keletkező füstanyag a bőrbe jutva hőhatást (termikus hatás) gyakorol az alatta lévő szövetekre illetve a hozzá kapcsolódó szervre. Serkenti annak működését. Összességében elmondhatjuk, hogy gyógyító hatást gyakorol a szervezetre.