Természetgyógyászat – akupresszúra, talpreflexológia
A természetgyógyászat az egyetemes orvoslás része, a megelőzésre összpontosít, eljárásai természetesek, szelídek, a szervezet öngyógyító erőit aktiválja.
Önálló terápiás és diagnosztikai módszerekkel rendelkezik.
Személyre szabott terápiát alkalmaz, melynek fontos jellemzője a holisztikus szemlélet, a környezetvédelem és az ökológia.
Az emberi szervezet, mint „bonyolultan szervezett rendszer”, önszabályozó, önszervező képességgel rendelkezik, amely mindig a homoesztázis (egyensúlyi állapot) fenntartására törekszik. Ezt az önmagát helyreállító, egyensúlyban tartó képességet nevezik regulációnak vagy regulációs rendszernek.
A hivatalos orvoslás szemlélete redukcionista (a bonyolult jelenségeket egyszerű, mérhető, számértékben kifejezhető tényekre vezeti vissza), míg a természetgyógyászat nézőpontja holisztikus (a bonyolult jelenségeket igyekszik a maga teljességében és összefüggésrendszerében szemlélni).
Az öngyógyító rendszerek egyik alapjelensége: a mikrorendszer.
A szervezet különféle helyein olyan kivetülési területek (sávok, zónák, pontok) találhatók, amelyek kapcsolatban állnak belső szervekkel vagy távolabbi területekkel.
A szervezet működése során számos anyagcseretermék, salakanyag, vagy toxikus anyag keletkezhet. A külvilágból az életmód következtében a szervezetbe bejuthat számos károsító anyag.
Mérgező anyag lehet:
- A táplálkozás során túlzott mértékű tápanyagbevitel
- Renyhe bélműködés, passzázsgyengülés
- Elégtelen emésztőnedv elválasztás
- Bél, nyálkahártya, barrier károsodása
- Máj, epe, hasnyálmirigy diszfunkciók
- Bélflóra egyensúlyának felborulása
- Erjedéses, rothadásos folyamatok túlsúlya
Egyéb károsító hatások:
- környezeti ártalmak (víz, levegő stb.),
- mozgásszegény életmód,
- élelmiszer adalékok,
- gyógyszerek és metabolitjaik,
- túlzott mértékű ásványi anyag, nyomelem és vitaminbevitel,
- stressz, túlhajszoltság,
- életvezetési hibák
A természetgyógyászati kezelések során (talpreflexológia, masszázs, fitoterápia) fokozzuk a kiválasztó szervrendszer működését.
A méregtelenítő eljárásoknak az a célja, hogy tehermentesítsük a szervezetet és segítsük a kiválasztó rendszer működését. Ezáltal a regulációs rendszer, a szervezet öngyógyító mechanizmusainak megerősödésével megelőzzük a betegségek kialakulását, illetve a meglévő kórfolyamatok gyógyulási esélyeit javítjuk.
A májon, a vesén, a bélrendszeren, a bőrön, a tüdőn keresztül zajlanak a méregtelenítő eljárások.
Az emésztőrendszeren keresztük történő méregtelenítéshez tartoznak a speciális böjtkúrák. A böjtkúrák tartalmazzák valamilyen mértékben a táplálkozás könnyítését, a bélrendszer mechanikus tisztítását és a megfelelő folyadékbevitelt. Lásd: Böjtkúrák
Az akupresszúra alkalmazása: Egészségterápiás masszázs és kezelés akupresszúrával
Kálmán Renáta
természetgyógyász