Tudatos táplálkozás – őszi ízek
Ősz során érdemes minél több gyümölcsöt és zöldséget fogyasztani, amíg lehetőség van erre, mert a téli hónapok során nem jutunk elegendő friss növényhez.
A tárolással, fagyasztással, vagy akár természetes tartósítással megőrzött gyümölcsök és zöldségek –bármennyire körültekintőek vagyunk is-, a hetek, hónapok során jelentősen veszítenek vitamintartalmukból.
Illatos gyümölcsök
A szilva elősegíti az emésztést, ezen kívül E-vitamint és káliumot tartalmaz, valamint kiváló vasforrás. Az E-vitaminnak antioxidáns (sejtvédő) hatása van.
Aszalással tartósítva télen is élvezhetjük előnyös tulajdonságait. Az érett szilvából cukor hozzáadása nélkül natúr szilvalekvár készíthető.
A legősibb termesztett növény: a füge
Egyre több helyen megél hazánkban is az egyébként mediterrán klímához szokott füge.
Nyersen vagy szárított változatban is fogyaszthatjuk.
Leginkább emésztésre gyakorolt előnyös tulajdonságai ismertek. Magas rosttartalma és magvai révén ugyanis serkenti a gyomor működését, fokozza a bélműködést. 2-3 szem elrágása már telítettség érzést ad, és fokozza a bél perisztaltikáját.
A szárítás során koncentrálódnak a tápanyagok, így az aszalt füge sok vasat, káliumot, kalciumot halmoz fel. Ugyanakkor cukortartalma is többszörösére növekszik.
A füge története, ötletek a felhasználásához: itt
Egészségünk őre: a szőlő
A szőlő vért és beleket tisztító, idegeket erősítő hatással rendelkezik. Magas természetes cukortartalma energiát biztosít a szervezetnek még nehéz fizikai, de szellemi munka esetén is.
A vörös és lila színű fajták különösen gazdagok antioxidánsokban, melyek erősítik az immunrendszert és védelmet nyújtanak a rák és szívkoszorúér-betegségekkel szemben.
Az édes szőlő aszalt formában tartósítva: a mazsola.
A szőlő magjából készült olaj értékes tulajdonságokkal rendelkezik.
A szőlő története, ötletek a felhasználásához: itt
Csontjaink védője: a dió
A régi falusi házak udvarán szinte mindenhol találunk terebélyes lombú diófát, melynek termése felbecsülhetetlen jelentőségű.
A magvakban lévő kalcium erősíti a csontokat, gyermekek számára elősegíti a csontnövekedést, felnőtteknél pedig segít megelőzni a csontritkulást.
Vastartalma miatt vérszegénység ellen is ajánlott. Gyermekeknek érdemes darált dióval megszórni a gabonakását.
Fogyasztása elősegíti a szellemi munkát, és csökkenti a depresszió kialakulását.
A dióban lévő antioxidánsok védik szervezetünket a sejtkárosító hatásoktól, nemcsak az öregedéstől, hanem a kóros sejtosztódással járó daganatos betegségektől is.
A dió története, ötletek a felhasználásához: itt
Kabakosok, avagy tökfélék szezonja
Zöldségek közül a tökfélék számtalan variációban készíthetők el.
A patisszon érdekes formája megmozgatja a fantáziát. Félbevágva, a cakkos szélű kosárformákat különféle töltelékkel tölthetjük meg.
Félkörű cikkelyekre szeletelve és masszába forgatva (panírozva) pedig ki is süthetjük.
A lila héjú padlizsán egyre népszerűbb és ismertebb eledel. Rántott és töltött változatán kívül padlizsánkrémként, kenyérre kenve is fogyaszthatjuk.
Paradicsommal nagyon jól kiegészítik egymást (paradicsomos-padlizsános szabdzsi, lencsés padlizsános lecsó)
Ősz végén megnövekszik a sütőtök népszerűsége. Töklámpáson kívül sokféle étel is készülhet ebből a vidám narancsszínű zöldségből.
A levestől, a főételeken át az édességekig, igen széleskörű a felhasználási lehetősége.
A-vitamin és béta-karotin tartalma védi a szem egészségét, javítja a látást.
Sütőtökös ételek receptjei: sütőtök krémleves, tökös-mákos pite, gyömbéres sütőtöktorta, sütőtökös szabdzsi, sütőtökös szabdzsi 2.
Fázós napokra gabonát!
Ősz során egyre hidegebb napok köszöntenek ránk, szervezetünk kevésbé kívánja a hűtő hatású ételeket (hideg ételek, tejtermék).
Előtérbe kerülnek a melegítő hatású gabonaneműek, és a tartalmasabb főtt ételek. Érdemes figyelni a szervezet jelzésére, és energiát adó, de egészséges ételeket fogyasztani.
Gabonákból kenyeret, kenyérfélét otthon is készíthetünk, a liszt alkalmazásánál törekedjünk a teljes kiőrlésű búza- vagy tönkölybúzaliszt minél nagyobb arányú alkalmazására.
Köretként vagy édességként érdemes gyakrabban használni a kölest, mely azon kívül, hogy lúgosít, erősíti az immunrendszert, és melegíti, tisztítja a lépet.
A hűvösebb időszakban szívesebben fogyasztjuk a hüvelyes növényeket is.
A hüvelyesek (bab, borsó, lencse) fehérjében gazdagok, gabonafélével kiegészítve teljes értékű fehérjét alkotnak.
Érdemes kipróbálni a feledésbe merült vagy kevéssé ismert fajtákat is, például: csicseriborsó, vörös lencse, mungó bab, aduki bab.
A jól tárolható, vermelhető zöldségeket (sárgarépa, zeller, petrezselyemgyökér, burgonya, fekete retek, cékla, sütőtök) tegyük el télire.
Őszi növények sorozat:
füge
dió
szőlő