Őszi növények: dió
A régi falusi házak udvarán szinte mindenhol találunk diófát, melynek lombja nyári estéken kellemes enyhet nyújt az alája telepedőknek. Értékes termése miatt pedig táplálkozásunk egyik fontos eleme.
Dió a történelemben
A diófáról említést tesz a Biblia, de a híres babilóni függőkertek növényei között is megtalálhatjuk (lásd: Táplálkozástörténelem Ókor I.).
Hippokratész (ókori görög orvos) leírja a dió gyógyhatásait. Alkalmazását bőrfertőzésekre, kiütésekre és féreghajtásra javasolja.
Apicius -híres római ínyenc- szakácskönyvében is szerepel a bemutatott ételek hozzávalói között: a töltött datolya receptje igen egyszerűen elkészíthető: a datolya magját eltávolítjuk, dióbelet és borsot töltünk bele, majd mézben megfőzzük.
Értékes tulajdonságai
A diófélék sok rostot, telítetlen zsírsavat, és rengeteg antioxidánst tartalmaznak.
A dióban lévő telítetlen zsírsav (omega3) jótékony hatást gyakorol az érrendszerre és a szívre. Gátolja az ún. rossz koleszterin lerakódását, védelmezi az ereket.
Fogyasztása elősegíti a szellemi munkát, és csökkenti a depresszió kialakulását.
Vitaminok közül kalciumot, vasat, és magnéziumot, valamint értékes növényi fehérjéket tartalmaz.
Csontvédő mag
A benne lévő kalcium erősíti a csontokat (Táplálkozás és a csontok), gyermekek számára elősegíti a csontnövekedést, felnőtteknél pedig segít megelőzni a csontritkulást.
Vastartalma miatt vérszegénység ellen is ajánlott. Gyermekeknek érdemes darált dióval megszórni a gabonakását.
A dióban lévő antioxidánsok védik szervezetünket a sejtkárosító hatásoktól, nemcsak az öregedéstől, hanem a kóros sejtosztódással járó daganatos betegségektől is.
A felnőttkori cukorbetegség és a diófogyasztás között is mutattak ki összefüggést. A kísérletek és a tapasztalatok azt mutatják, hogy a dió rendszeres fogyasztása csökkentheti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását.
Jó tanács
Vegyük figyelembe, hogy a dióbél a benne lévő telítetlen olajok miatt könnyen avasodik.
Fogyasztását magas kalóriatartalma miatt ne vigyük túlzásba, napi 10 szem is elegendő.
Dió a konyhában
Számos finomságot készíthetünk dióból. Remek párost alkot például az almával, ezért jól használhatjuk őszi hangulatot idéző süteményekhez, pl. almás pite, dióval töltött alma, de alkotórésze a flódni-nak, a zserbó-nak is.
Magtejet is készíthetünk belőle, melyet tej helyett fogyaszthatunk, valamint csonttörések esetén a regenerálódási folyamat meggyorsítására alkalmazhatunk.
Hideg eljárással sajtolt, intenzív ízű olaját salátákra locsolhatjuk.
Természetes kozmetikum
A diót körülvevő külső burokból, olívaolajjal felfőzve, hajolaj készíthető. Fényes és sötétbarnás színt kölcsönöz a hajnak. A dióolajat kiszáradt, repedezett bőr puhítására alkalmazhatjuk.
Őszi növények:
füge
szőlő
Tudatos táplálkozás: őszi ízek