Gyógyító természet – Téli egészségvédelem a vese jegyében
Télen a természet erőt gyűjt a növekedéshez. Az önmagunkba fordulás, a csend, nyugalom és a meditáció időszaka. Az új erő gyűjtésének ideje. A túlságosan erős hideg viszont ártalmas az élő szervezet számra. A víz jéggé fagy, a víz elem blokkolódik.
A kínai gyógyászat a tél időszakához a víz elemet rendeli. A víz elemnek pedig a testben a vese és párja, a húgyhólyag felel meg. A vese folyadékszűrő és kiválasztó szerv, de egyben az életenergia, a Qi lakóhelye is. A szaporodás is a vesékhez kapcsolódik. A szerv védelme ezért kiemelten fontos.
A vese erősítése a légzéssel és a táplálkozással történik.
Ha a víz elem egyensúlya megbomlik, akkor az ember hajlamos az aggódásra és félelemre. De fordítva is igaz, az aggódás és félelem gyengíti a vesét.
A következő betegségek gyakorisága figyelhető meg ebben az időszakban:
–Megfázás, vagy felfázás, s az ehhez kapcsolódó betegségek: hideg láb, hólyaghurut, hideg következtében kialakuló asztma
–Hátfájás, porckorongproblémák (főleg a deréktól felfelé lévő csigolyáknál)
–Húgyúti betegségek, gyakori vizelés, vesemedence gyulladás, vesegörcs
–Csontozat betegségei: csontritkulás, csonttörésre való hajlam
–Lelki szinten: félelem, aggódás, tömegiszony, klausztrofóbia, tériszony magasságiszony, vizsgadrukk.
Téli időszakban gyakrabban fordulnak elő depressziós megbetegedések. A hideg időjárás hajlamossá tesz a lehangoltságra, ezért különösen fontos a testmozgás, és az aromaterápia alkalmazása is jó lehet.
Téli táplálkozás
A hagyományos kínai orvoslás nagy hangsúlyt helyez a táplálkozásra is, mivel úgy véli, hogy a szervezet energiaáramlását, a jin-jang és az öt elem szerinti egyensúlyt befolyásolni tudjuk a megfelelő ételek fogyasztásával is.
Megkülönböztetnek forró, meleg, hideg és hűvös típusú ételeket.
Télen a forró és meleg ételeknek kell túlsúlyba kerülniük az étrendünkben. Ilyenkor nem javasolt a túl sok gyümölcs, a tejtermék, a saláták. A hűtőből kivett ételek ilyenkor javasoltak a legkevésbé!
Ezek ugyanis jellegüknél fogva hűtő hatást gyakorolnak a szervezetre. A vitaminpótlás szempontjából persze fontos a friss gyümölcs és a nyers zöldségek fogyasztása, de a melegítő hatású gabona- és zöldségfélék tegyék ki az étrendünk nagy részét.
A forró vagy meleg levesek különösek javasoltak, valamint a meleg vagy forró hatású fűszerek, hagymafélék fogyasztása. A vegetáriánusok növeljék a magas fehérje tartalmú hüvelyesek mennyiségét.
Melegítő hatású ételek és italok:
hagymafélék, gyökérzöldségek (sárgarépa, petrezselyem), krumpli, cékla, fekete retek, csicsóka, fafülgomba, datolya, dió, szezámmag, fűszerek közül: gyömbér, kardamom, fahéj, szerecsendió, szegfűszeg, mustár, chili, curry, paprika, torma, oregano, kakukkfű, bazsalikom, kömény.
Folyadék:
A napi folyadék egy részét kiválthatja a vörös tea vagy a gyógytea is. Kellemesen felmelegíti testünket. A gyógytea lehet gyömbérből vagy fahéjból készült tea, vagy gyömbéres datolyás tea.
Fontos! Lázas állapotban ne fogyasszunk melegítő hatású teát, pl. gyömbért vagy fahéjat!
A szervezet melegen tartása
Télen javasolt korán feküdni és későn kelni. A szervezet melegen tartása érdekében jót tesz esténként a meleg vizes lábáztatás, a lábunkat tegyük kb. 10-15 percre bokáig érő vízbe. A víz legyen minél melegebb.
Másik lehetőség a forró vízzel töltött melegítő palack használata. Ágyba fekve helyezzük a vesetájékra kb. fél órára.
A megfelelő öltözködés sem elhanyagolható, a topok, és vékony talpú cipők viselése komoly egészségügyi problémák kialakulásához vezethet.
Hordjunk derékvédőt (divatos is és sokféle színben kapható) illetve a cipőbe, csizmába helyezhető mosható thermo talpbetétet.
Kezelésre bejelentkezés: Kálmán Renáta (Szeged) 06 30 913 65 76