Szakrális gyógynövények – június
Napjainkban egyre nagyobb az érdeklődés a természet gyógyító ereje és a gyógynövények iránt. A történelem kezdetén az ember a természet működésével összhangban alakította ki életritmusát. A természeti folyamatok belső út mintájául szolgáltak. A természet ritmusát követve az ember hitte és tapasztalta, hogy egészségesen, lényének megfelelően él. A gyógynövényekben felfedezzük a természetben rejlő gyógyító erőket, vagyis jótékonyan hatnak testünkre és lelkünkre. A természet bölcsességét összekötötték szakrális ünnepekkel is. Ez a sorozat ebből a szemszögből mutat be hónapról-hónapra néhány gyógynövényt.
Minden virágba borul ebben a hónapban! A fűszernövények ontják illatukat!
Egy réten, mezőn sétálva lábunk alatt egész gyógynövény arzenál lapul.
A népi bölcselet szerint a cickafark vérzéscsillapító hatása révén gyógyítja a vágott sebet.
Orbáncfű
A hónap végén János napkor (június 24.) szedett gyógynövények különösen hatásosak! A német hagyomány szerint az orbáncfüvet aznap kell szedni. Az orbáncfüvet Szent János vérének is nevezik, mivel a virágszirmokat megdörzsölve, vagy olajba áztatva, annak színét sötétpirosra festi.
Az orbáncfű főként gyulladásokra és ideges megbetegedésekre szolgál gyógyírként.
Levendula
Cipruskával együtt csokorba kötve, megszárítás után lemorzsolva, szekrénybe téve illatosítóként szolgál.
A levendula virágából készült tea enyhén kesernyés ízű, célszerű ezért más növénnyel, pl. citromfűvel kombinálni.
Körömvirág
Ételbe téve (rizs, leves) enyhén sárgás színt kölcsönöz annak. Virágából zsiradékkal hozzáadásával krém készülhet, melyet heges seb kezelésére használhatunk.
Muskotályzsálya
Virágából készült tea nyugtat.
Levelei extra nagy méretűek, díszítésként használhatjuk, de a növény nagyon gyorsan terjed és növekszik!
Virágai vonzzák a nagy dongókat.
A napfordulót (június 21.) szinte minden vallás jelentősnek tartja. Napforduló után lelassul a növekedés. A nyári nagy melegben a levelek megfásodnak, megkeményednek.