Csíráztatás I.
Ősztől-tavaszig kiemelt szerephez jutnak táplálkozásunkban a csírák.
Ilyenkor tavasszal már az első kerti növények előtt is hozzájuthatunk friss zöldekhez.
A velük való tevékenység igazából nem is nevezhető munkának. Az előkészületeken kívül: magok, csíráztató tál beszerzése, áztatás, más egyéb dolog nincs is velük, csak a napi kétszeri átöblítés.
Lényeges, hogy ne csávázott, vegyszerrel kezelt magokat vásároljunk, hanem kizárólag étkezésre alkalmas csíramagvakat!!!
Sok évvel ezelőtt vettem az első csíráztatótál-szettemet, aztán időközben még vettem hozzá továbbiakat, mert egy szettben csak két olyan szint van, amibe mag tehető, s ha egyidejűleg többfélét szeretnék, akkor szükség van egy másikra is.
Azóta láttam már másfajta csíráztató kelléket is: a cserép csíráztatóktól kezdve a csíráztató készülékig (!), sőt egyszerű befőttes üveges módszert is, ahol gézlappal kötik be az üveg száját.
Az áztatást külön kis tálkában szoktam kivitelezni, a magok típusától függő időtartamig, amit általában feltüntetnek a zacskón. Az apróbb magoknál ez azért is fontos (áztatás), mert különben átpotyognak a csíráztatótál rácsai között.
Az áztatási idő leteltével beleöntöm a magokat a csíra-rekeszekbe, (a lyukacsos fehérek), s azokat egymásba helyezem. Az alsó rekesz (lyuk nélküli színes) a víztartó, ezt nagyjából félig töltöm meg vízzel, a tetejére pedig a záró rekesz (lyukacsos színes) kerül.
Naponta kétszer (reggel és estefelé) átöblítem a magokkal teli rekeszeket a csap alatt. Az alsó tálkában pedig szintén kicserélem a vizet.
Ha fény éri a magokat és inkább zöld színűek a levelei, akkor C-vitaminban gazdagabbak lesznek, ha viszont fénytől védett helyen növekednek, és sárgásak lesznek a kis levelek, akkor pedig a B2-vitamin kerül bennük túlsúlyba.
Csíráztatni lehet fűszernövénykéket (zsázsa, lepkeszegmag, mustár, rukkola),
zöldségféléket (retek, vöröskáposzta, brokkoli, hagyma),
gabonaféléket (tönkölybúza),
fűféléket (hajdina, lucerna, here),
hüvelyeseket (bab, lencse),
olajos magvakat (napraforgó) stb.
Fajtájától függően néhány napon belül fogyaszthatók is a kis növénykék.
Sajnos előfordul, nem csírázik ki a mag vagy berothad. Ez utóbbi lehet a túl nagy melegtől is, ezért nem célszerű fűtőtest közelében tartani őket.
A csírák nyersen fogyasztandók, kivéve a hüvelyesekét. Ezeket fogyasztásuk előtt hőkezelni kell a bennük lévő fehérjék miatt, ami nyersen nem jó.
Folytatás: Csíráztatás II.