Táplálkozás télen, avagy felejtsd el az újévi fogyókúrát!
Hibát követ el az, aki tél közepén fogyókúrába kezd! A hideg hatású ételek (nyers ételek, saláta) a kínai gyógyászat (és saját tapasztalat) szerint ugyanis gyengítik az „emésztés tüzét”.
A túl sok hűtő hatású táplálék akadályozza a lép munkáját, és ödéma, elhízás, híg széklet, hasfelfúvódás tünetei jelentkezhetnek.
Az étkezések reggel 7 és este 18 óra között történjenek meg. Semmiképpen ne hagyjuk ki a reggelit! A gyomor időszakában, vagyis reggel 7 és 9 között, a leghatékonyabb az emésztés.
A hüvelyeseken kívül a gabonaféléket is érdemes pár órával a főzés előtt, -vagy még jobb előző este- beáztatni.
Ez segíti a gázképző vegyületek lebontását illetve növeli az élelem emészthetőségét.
A gabonaféléket elsősorban köretként és ne kenyér, péksütemény formájában fogyasszuk. Így sokkal szélesebb lesz a gabonafélék tárháza, hiszen helyt kap a köles, barna rizs, vadrizs, hajdina, quinoa stb. is az étkezési palettán.
A különféle zöldségféléket együk párolva vagy pirítva.
Túl sok olajat viszont ne használjunk a pirításhoz, mert megterheli a májat. Inkább tegyünk egy kis forró vizet a serpenyőbe, és utána adjuk hozzá a zöldségeket, amik úgyis levet eresztenek.
A hidegen sajtolt olajokat természetesen sose hevítsük! Ezeket mindig utólag adjuk az ételekhez.
A csírák fogyasztása is kiemelt szerephez jut télen. A retek, lucerna, mustármag csírákon túl próbáljuk meg csíráztatni a napraforgómagot, tökmagot, mungó babot is. A csírákban sokszorozódik a tápanyagtartalom.
Csírákat nem csak pirítós kenyérhez, hanem kásákban és zöldségételekhez hozzáadva is fogyaszthatjuk.
A Csíráztatásról itt írtam korábban:
Csíráztatás I.
Csíráztatás II.