Csalán
A csalán ősidők óta ismert, sokoldalúan alkalmazott gyógynövény.
Csalán a történelemben
A régészeti kutatások bronzkori sírokból csalánból készült halotti leplek maradványait találták.
A csalánszövetet az értékesebb anyagból készült szövet helyett, az első világháború idején a központi hatalmak katonáinak egyenruhájához is felhasználták.
Az ókori görögök gyógynövényként ismerték, külsőleg kígyóharapás és skorpiócsípések, belsőleg pedig egyes mérgezések gyógyítására használták.
A melegebb égtájról származó római légiósok a hidegebb, északi tájakon csalánlevelekkel ostorozták magukat, mert a csaláncsípésektől a bőr felmelegedett. Később ezt az eljárást, (urtikáció) a különböző ízületi és köszvényes tünetek enyhítésére alkalmazták.
A csalán gyógyhatásai
Számos gyógyhatással rendelkezik: tisztít, salaktalanít, gyulladást csökkent, lázat csillapít, köszvényt, reumát, bőrbajokat gyógyít.
Csalánteát fogyasztva , amit elsőként tapasztalunk, az a vizelethajtó hatása. Egyik legjobb vértisztító, salaktalanító, méregtelenítő növény.
A vesét fokozottabb vízkiválasztásra serkenti, csökkenti a vér húgysavszintjét, ezért hatékonyan alkalmazható köszvény, ízületi gyulladások, reumatikus megbetegedés kezelésére. Vérszegénységre és kiütésekre is használjuk.
A vese- és hólyagkő képződésre hajlamosak szintén fogyasszanak csalánteát fogyasztaniuk, mert kiválasztódik a homok. Teája élénkítő hatású, sok vitamint és ásványi anyagot (pl. vasat) tartalmaz.
Ez utóbbi látható, tapasztalhat a jele, hogy a haj erősebb és sűrűbb lesz egy csalántea kúra után.
A csalán tavaszi tisztítókúra részeként is eredményesen alkalmazható.
Az étkezésben és a konyhában is találunk olyan ételeket, amik csalánból készültek: csalánleves, csalánfasírt.
Vagy a legegyszerűbb módszer, a reggeli zöld turmixba teszünk néhány csalánlevelet…