Tisztítás, méregtelenítő italok
A méregtelenítő italok megtisztítják szervezetünket.
Tisztító, méregtelenítő, elvezető, vízhajtó vagy hashajtó hatással rendelkeznek, hogy a szervezetből eltávolítsák a mérgeket és a szennyeződéseket, megtisztítva ezzel a kiválasztó szerveket (máj, belek, vese, tüdő, bőr), és így a lehető legjobb működésükbe hozzák őket.
A szervezet túlterheltségének okai: ipari élelmiszer, só, cukor, rossz zsírok, színezékek és tartósítószerek, gyógyszerek, külső szennyezés és szervezetünk által termelt toxinok.
Mikor végezzünk méregtelenítő kúrát?
Hatékonyabb évszakváltáskor, főként tavasszal és ősszel. Tavasszal különösen, hogy elűzze a télvégi fáradtságot és lendületet adjon a májnak.
A nőknél a ciklus végén vagy a menopauza idején, mert elősegíti a nagy hormonális változások által előidézett szennyeződések eltávolítását.
Mely növényeket részesítsünk előnyben?
A keresett célnak vagy a problémának megfelelően kell választani.”Epekőben szenvedő személy esetében például nem szabad articsókát használni” (Dr. Charrier). Ha a fogyást tekintjük, akkor olyan növényeket válasszunk, mint a zöld tea, a guarana vagy a maté, melyek a zsírégetést segítik elő. A citrom szinte kötelező a méregtelenítéshez.
Egyszerű és régi receptek méregtelenítésre
Máj és hasnyálmirigy
Keverjünk össze 30 cl almalevet, 2 citrom levét, 2 kávéskanál mézet egy 1 literes üvegben. Egészítsük ki vízzel és egy rúd fahéjjal együtt helyezzük hűtőbe egy éjszakára. A nap során fogyasszuk.
Méregtelenítő zöldséglevek
Helyezzük centrifugába: 2 sárgarépát, ¼ céklát, 1 szár zellert, ¼ citrom, ¼ csokor petrezselymet, 1 cm frissen meghámozott gyömbért. Étkezés előtt fogyasszunk belőle 3 héten keresztül.
Méregtelenítő növények és hatásaik
Nyír: csökkenti az ízületi fájdalmakat, immunerősítő, fokozza a vitalitást és a rugalmasságot, javasolt a túlterhelt májra, vízhajtó.
Gyermekláncfű: vértisztító hatású, jobb májfunkciót biztosít, vizelethajtó.
Fekete retek: lassú májműködésre és májproblémákra javasolt.
Rozmaring: antioxidáns, segíti a vese kiválasztó munkáját.
Articsóka levél: antioxidáns, máj, epe és epehólyag támogató.
Bojtorján: túlterhelt hasnyálmirigyre és zsíros bőrre javasolt, vízhajtó, vértisztító.
Vadárvácska: atópiás bőrre ajánlott.
Mely növények jók a májra?
Fekete retek: a máj megtisztítására általában a levét használjuk (1 evőkanállal 2-6 alkalommal naponta) de ne haladjuk meg a 100 ml-t!
Articsóka: a máj serkentésére: az epe kiválasztást serkentve az articsóka megkönnyíti az emésztést és megakadályozza vagy kezeli az emésztési zavarokat. 2 gramm szárított levelet leforrázva, naponta 3-szor.
Pitypang: a levelei jótékony hatással vannak az epére. Eltávolítják a toxinokat, az epekiválasztás és a májműködés stimulálásával. Áztassunk 3-5 g szárított levelet egy csésze vízben, 10 percig. Naponta 3-szor fogyasszuk.
Citrom:
A citrom két módon segíti a májat: serkenti az epetermelést és megkönnyíti a zsírok lebontását és elvezetését. Az emésztés hatékonyabbá válik. Vízhajtó tulajdonsága révén serkenti a vese működését és segít eltávolítani a méreganyagokat.
(TopSantéból fordítva)
Kapcsolódó cikk: Levek fogyasztása, lékúra