Vegetáriánus gyermekek étkezése
Sokan felteszik nekem a kérdést, hogy: akkor mit esztek? Mit adsz reggelire, uzsonnára a gyerekeidnek?
Az alábbi írás néhány évvel ezelőtt (2008) egy velem készült riportban hangzott el a Civil Rádióban.
Reggeli
Nálunk mindig van reggeli. Sok család nem ér rá reggelizni, vagy nem tartja fontosnak. Így többnyire az iskolában az első vagy a második tízpercben eszik először a gyerek. Igaz, hogy kicsit korábban kell felkelni, ha reggelizni akarunk, de a nap így úgy indul, hogy közösen leülünk az asztalhoz és reggelizünk. A reggeli legtöbbször kenyér valamivel megkenve és valami rávalóval.
Margarin, növényi pástétom (mely olajos magvakból készül)
Fűszeres olaj
Ehhez eszünk télidőben fekete retket, csírákat (retekcsíra, vöröshere, lucerna, zsázsa).
illetve aki akar az ehet Veganézt (vega majonéz)
Tavasztól persze ehhez hozzájön a salátalevél, a piros retek, nyáron a paprika, paradicsom.
Italnak: gyümölcstea, vagy esetleg gyógytea. Illetve rizstejes karamell és növényi tejszínes malátakávé. Mindenki mást szeret, úgyhogy általában mindhárom ital elkészül.
Gyümölcstea: alma, hibiszkusz
Gyógytea: citromfű, bodza
Tízórai
Iskolás gyermeknek mit lehet csomagolni tízóraira? Mindenképpen érdemes olyan ételt, amit könnyen meg tud enni, energiát ad neki, szomjúságát is oltja. Túl sok macerával járót ne adjunk neki, vagyis olyat, amit túl nagy dobozba kell tenni, vagy ami szétkenődhet, vagy átharaphatatlan stb. tehát például ne legyen túl vastag a kenyér. Szendvicskrémek: vaj, margarin, pástétomkrémek (magvakból: tökmag, szezámmag, lenmag készült pástétomok, brokkolikrém)
Erre rakhatunk sajtot, növényi sajtot, zöldséget: retek, paprika, reszelt sárgarépa, csírák…
Péksütemény: karobos csiga, bukta
Gyümölcsöket is tehetünk: banán (nagyon laktató, energiát ad), alma,
Más gyümölcs esetén: barack, körte, sárgadinnye, narancs: otthon szeljük fel, vágjuk apró darabokra és egy kis zárható fedelű dobozkába tegyük.
A szalvétát ne felejtsük ki.
Italnak: többnyire víz, gyümölcstea, bodzaüdítő
Néhány apró kekszet is szoktam berakni, ha tovább marad bent, pl. fél 2-ig. Ilyenkor elosztja a szünetekre az ételt: egyikben gyümölcsöt eszik, a másikban két kekszet fogyaszt el.
Túl nagy lakmározásra nincs is ideje, mert nem hosszú a 10 perc…
(A témáról bővebben: Iskolai tízórai ötletek)
Ebéd
Mindig van leves és második. Télen a leves sokszor készül hüvelyesből (sárgaborsó, zöldborsó, tarkabab, gyöngybab, vörös lencse, hagyományos lencse, mungó bab), illetve téli zöldségekből: sütőtök, cékla, káposzta, zeller.
Sokszor nem igen fűlik ezekhez a foga a gyereknek, tehát a cékla, káposzta. Jó módszer krémlevest készíteni, így csak az összízt fogja érezni, s nem tologatja ki a tányérjáról a káposztacsíkokat vagy a cékladarabokat.
Gabonából készült levesek: Vagy úgy ahogy van, beleszórom a forrásban lévő ízesített levesalapba a gabonát, vagy levesbetétet készítek belőlük.
A második: főzelék+feltét vagy köret+feltét vagy egytálétel
Főzelék: krumplifőzelék, sóska, zöldbab, borsó, kelkáposzta
Feltét: Rántott padlizsán, rántott karfiol, illetve egyéb rántott zöldségek, rántott szejtán, rántott tofu, fasírtok (vegyes zöldség fasírt, gombafasírt, lapcsánka,
Köretek:
Gabonák: búza, tönkölybúza, árpa, rozs, zab, kukorica, hajdina, köles, barna rizs, amaránt
Miért fontosak a gabonák?
Lassan felszívódó szénhidrátot tartalmaznak, energiát adnak, laktatnak, vitaminok sorát (B1, B2, E-vitamin) tartalmazzák.
Illetve az ételtársítás, komplettálás miatt, ugyanis:
A hüvelyest és gabonát tartalmazó étel együttes fogyasztása teljes értékű fehérjét eredményez.
Sokan ezt szokták megkérdezni, hogy bizonyos aminosavakhoz, amiket a szervezet maga nem tud előállítani, azokhoz hogyan jutunk hozzá.
Ezt a következő párosítással: hüvelyes+gabona
egyszerű: borsófőzelék egy szelet barna kenyérrel
illetve olajos magvak és hüvelyes fogyasztásával:
lenmag, szezámmag, tökmag, napraforgómag
Egytálétel: paprikás krumpli (tofu, gabonakolbász), rakott krumpli, zöldséges ételek (indiai szabdzsi)
Uzsonna-vacsora
Turmix (natúr joghurtból gyümölccsel)
Kásák: ez zabpehelyből vagy kölesből vagy búzadarából készül, mégpedig úgy, hogy növényi tejjel vagy tejjel felfőzöm és ízesítjük: fahéjjal, karobporral.
Édesítés: mézzel vagy rizsmalátával, kukoricasziruppal, juharsziruppal, de lehet cukorral is.
Palacsinta: liszt, víz, só, olaj
A táplálkozás fontosságáról:
Sokan értetlenül állnak az előtt, hogy miért kell ennyit foglalkozni táplálkozásunkkal, hisz generációk nőttek fel szalonnán, húson, tojáson és fehér liszttel, cukorral készült ételeken.
Ha ez valóban így lenne megfelelő és követendő, akkor ma a népesség javarésze erőtől és egészségtől kicsattanó életnek örvendene…De sajnos ez nem így van.
A nem megfelelő táplálkozás betegségek sokaságát vonhatja maga után: Mozgásszervi betegségek, szív- és érrendszeri megbetegedések, daganatok, idegrendszeri problémák, kedélybetegségek, elhízás, kóros soványság, folytatni lehetne a sort…
Számomra azért fontos a táplálkozás milyensége, minősége, mivel úgy gondolom, hogy a tudatos táplálkozás kihat egész lényünkre, egyrészt fizikai testünkre: ebből épülnek fel a sejtjeink, no meg ezt örökítjük tovább utódainknak, illetve az előbb említett okok miatt, a test egészségi állapotának biztosítása miatt, betegségek elkerülése, csökkentése céljából.
Másrészt a fizikai testen kívül lelkivilágunkra és szellemünkre is hatással van az elfogyasztott táplálék: számos megfigyelés és tapasztalat bizonyítja, hogy a különböző típusú ételek másként hatnak gondolkodásunkra és cselekedeteinkre. Egyesektől friss és könnyed lesz a gondolkodásunk, mások fogyasztása után pedig fáradtságot, tunyaságot, agresszivitást tapasztalunk.